Термомодернізація житлових будинків

23.11.2017

 

Одним з основних заходів з термомодернізації будівлі є установка індивідуального теплового пункту (ІТП). Більшість громадян не знає що являє собою ІТП, які функції він виконує та за якими параметрами його варто вибирати

Індивідуальний тепловий пункт або ІТП – це комплекс автоматичних пристроїв, зазвичай розташований у підвальній частині будівлі, та призначений для того, щоб приєднати внутрішньобудинкові системи теплоспоживання – опалення, гарячого водопостачання  або вентиляції – до теплової мережі.

Які функції виконує індивідуальний тепловий пункт

Одна з основних функцій ІТП – це автоматичне регулювання теплового потоку, тобто коригування кількості гарячого теплоносія, який надходить з тепломережі, для забезпечення певної температури теплоносія на вході в систему опалення будинку в залежності від поточної температури зовнішнього повітря. Погодозалежне регулювання дає можливість економити кількість спожитої теплової енергії. Іншими словами, якщо на вулиці тепло, то регулятор теплового потоку в індивідуальному тепловому пункті знижує температуру теплоносія, що циркулює в системі опалення,  для забезпечення комфортної температури повітря в опалюваних приміщеннях, а якщо холодно – підвищує її, згідно із заданими налаштуваннями.

До складу регулятора теплового потоку системи опалення входять:

  • електронний регулятор з підключеними температурними датчиками (як мінімум – зовнішнього повітря та температури теплоносія, що надходить в систему опалення), який керує;
  • регулювальним клапаном з електроприводом, для забезпечення необхідної кількості гріючого теплоносія з теплової мережі, що надходить у внутрішню систему опалення для компенсації тепловтрат в будівлі залежно від зовнішньої температури.

Все це обладнання повинно працювати виключно в автоматичному режимі, тому критично важливим є правильне налагодження всього комплексу обладнання для роботи в конкретному будинку.

Залежно від комплектації ІТП може управляти системою опалення або системою гарячого водопостачання в будинку, а також – управляти обома системами одночасно.

Якщо ІТП встановлюється тільки для керування системою опалення будинку, то до переліку його основного обладнання входять регулювальний клапан з електроприводом, електронний регулятор температури з погодним регулюванням з датчиками температури, автоматичний регулятор перепаду тиску, два циркуляційні насоси й відповідна запірна арматура.

В складі ІТП, який також керує системою гарячого водопостачання будинку, перш за все, необхідний теплообмінник, в якому власне відбувається підігрів води з водогону до необхідної температури, також регулювальний клапан із електроприводом, що керується електронним регулятором температури або автоматичний регулятор температури прямої дії, також , автоматичний регулятор перепаду тиску та два циркуляційні насоси.

Крім того, в комплектацію ІТП можуть входити додаткові насоси на підкачування, наприклад, холодної води, та додаткові автоматичні регулятори тиску теплоносія.

Як визначити який ІТП потрібно встановити

Залежно від поставлених перед тепловим пунктом завдань і вихідних даних про будівлю, фахівець визначає яке обладнання увійде до комплексу ІТП у конкретному будинку. Проектувальна компанія здійснить аудит будівлі та порекомендує належну комплектацію індивідуального теплового пункту. Це може бути і досить простий ІТП з мінімальною комплектацією обладнання. Але слід врахувати, що сучасні індивідуальні теплові пункти включають сучасну автоматичну систему управління, яка потребує відповідального вибору, тому його комплектацією повинні займатися лишень досвідчені профессіонали.

Якщо узагальнити, то варіанти конструкцій ІТП можуть бути різними, та залежати від багатьох чинників і саме тому перше слово в абревіатурі «ІТП» це «індивідуальний», тобто призначений саме для конкретного будинку, який приєднаний до конкретної теплової мережі, у конкретному місці.

Від яких факторів залежить вартість ІТП

Головним чинником впливу на вартість ІТП є кількість теплових пунктів. В межах однієї будівлі може бути декілька індивідуальних теплових пунктів, адже індивідуальний тепловий пункт – це комплекс пристроїв, призначений для приєднання до централізованої теплової мережі систем теплоспоживання однієї будівлі АБО ЇЇ ЧАСТИНИ. У великих багатоповерхових будинках може бути декілька теплових вводів, тому в таких будинках може бути кілька індивідуальних теплових пунктів

В свою чергу, на вартість одного ІТП впливає кількість та номінальна  теплова потужність систем, які будуть приєднуватися до теплової мережі: система опалення, ГВП, вентиляції, тощо.

Досвід роботи показує, що на 1 ватт встановленої теплової потужності ІТП, який призначений  тільки для керування одним контуром опалення будинку потрібно планувати орієнтовно 1 гривню витрат. Тобто, якщо система опалення багатоквартирного будинку, споживає 300 кіловатт теплової енергії на годину, розрахункова вартість ІТП для цієї системи буде становити приблизно 300 тисяч гривень. Однак, остаточну вартість ІТП визначається після проектування та складання кошторису.