Як не треба утеплювати будинок: сім найпоширеніших помилок

31.01.2018

Тема утеплення багатоповерхівок цікавить багатьох українців. Одні хочуть скоротити витрати на опалення, інші — зберегти тепло у квартирах.

Донедавна основним критерієм при проектуванні таких робіт була ціна.

Випадків порушення технології утеплення будинків є багато. Не всі вони призводять до руйнування фасаду, але у будь-якому разі термін його служби і якість утеплення значно знижуються. Часто підрядники задля економії часу та ресурсів свідомо допускають ці помилки.

 

1. Неправильно підібраний утеплювач.

Зазвичай для утеплення фасаду використовують мінеральну вату або пінополістирол — пінопласт. Обидва варіанти мають свої переваги та недоліки. При виборі утеплювача для кожної будівлі необхідний індивідуальний підхід.

Пінополістирол легко горить, тому будівлі висотою понад 26,5 м рекомендують утеплювати мінеральною ватою. Якщо ж фасад утеплюють пінополістиролом, потрібно робити протипожежні "пояси" через кожні три поверхи та обрамлення навколо вікон з мінеральної вати.

Проте мінеральна вата втричі дорожча, ніж пінопласт, удесятеро важча, легко вбирає вологу. Теплоізоляційні властивості обох матеріалів приблизно однакові.

У погоні за низькою ціною власники будинків часто потрапляють у ще одну пастку — неправильний вибір пінопласту. Річ у тім, що деякі недоброчесні підрядники утеплюють будинки пінопластом, який використовується для упаковки. Він непридатний для утеплення, хоча на вигляд схожий на утеплювач.

Відрізнити обидва види пінопласту можна за маркуванням, чеками на закупівлю та щільністю: пінопласт для утеплення суттєво щільніший і ламається лише шматками, а не окремими кульками.

2. Непідготовлений фасад.

Фасад повинен бути рівним, очищеним від бруду та фарби, мати хороші адгезійні — здатність до прилипання — властивості. Нерівності мусять бути вирівняні штукатурним розчином, а перепади поверхні не повинні перевищувати 2 см.

Нерівна поверхня призведе до утворення пустот, де накопичуватиметься руйнівна волога. Отже, через кілька років інвестицію в утеплення доведеться повторити.

3. Економія на матеріалах.

Часто мінеральну вату чи пінополістирол кріплять за допомогою клею, який не підходить для цих робіт. Експерти наголошують, що звичайний клей для керамічної плитки, який значно дешевший, не підійде.

Під час монтажу клеєм потрібно покривати не менше 70% поверхні плити. Замовнику слід уважно стежити за роботою компанії, яка утеплює фасад будинку.

Часто виконавці економлять на механічних кріпленнях утеплювача.

Під час монтажу утеплення з пінополістиролу потрібно використовувати не менше шести пластикових дюбелів на квадратний метр та не менше восьми дюбелів на квадратний метр під час монтажу мінеральної вати.

Ще один важливий компонент — сітка, яка накладається на фасад перед утепленням.

Вона повинна мати антикислотне просочення, бо сучасні штукатурні суміші створюють агресивне кислотне середовище, яке роз'їдає армований шар.

4. Порушення технології кріплення.

Приклеюючи вату чи пінополістирол до фасаду, потрібно дотримуватися технології укладання плит у шаховому порядку на кутах.

У пінополістиролу та мінеральної вати різні схеми кріплення. Під час монтажу вати потрібно використовувати дюбелі з металевим осердям і пластиковою термічною головкою. Пінопласт слід кріпити лише пластиковими дюбелями.

5. Недотримання технології покриття.

Гідрозахисний шар — це штукатурка, яка укладається на фасад разом із сіткою. Він захищає утеплювач від води та ультрафіолету і є основою якісного утеплення. Утеплювач не можна залишати відкритим, адже пінополістирол руйнується під дією ультрафіолету, а мінеральна вата втрачає свої властивості під дією вологи.

Товщина армованого гідрозахисного шару повинна бути не менше 3 мм при використанні тонкошарових штукатурок для декоративного покриття і не менше 5 мм у разі використання фарб. Важливо, щоб сітка була всередині штукатурної суміші. Сусідні смуги сітки обов'язково повинні перекривати одна одну на 5-10 см.

6. Порушення температурних норм.

При температурі нижче 0°C утеплювати будинок категорично заборонено. Виробники рекомендують наносити розчини при температурі не нижче +5°C.

Якщо температура нижча, роботи не проводять або забезпечують відповідну температуру у робочій зоні. Нехтування цим правилом негативно впливає на якість системи теплоізоляції, її довговічність та безпечність.

7. Неправильна товщина утеплювача.

Товщину шару утеплення розраховують за формулою. При цьому беруть до уваги температурну зону, товщину стін і матеріал, з яких вони виготовлені.

В Україні є чотири температурні зони.

Для утеплення підвалу використовується екструдований пінополістирол. Підвал обкопується на глибину промерзання, до 1 м, поверхня чиститься, приклеюється пінополістирол і наноситься гідроізоляційний шар.

автор - Володимир Рихліцький, журналіст руху "Сильні громади"

матеріали з сайту https://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/12/632902/